Eğitimci bir ailenin kızı olan Füsun DOĞAN YANBASTI, 1980’de Aksaray’da doğdu. ilk ve orta öğrenimini aynı ilde tamamladı. Altı yaşından itibaren sanat faaliyetlerine ilgi duyarak, yine bu yaşlarda resim yapmaya başladı. Lise öğrenimine İzmir'de devam ettikten sonra, 2001 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Bölümünü bitirdi. 2004 yılında da Sanat Eğitimi dalında Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi'nde mastırını tamamladı. “Sanat’ın Diğer Alanlarla İlişkisi” adlı kapsamlı bir tez yazarak on beş ayrı dalla sanatı ilişkilendirdi.
       Çalışma hayatına, İzmir 8 Eylül İ.Ö.Okulunda resim öğretmeni olarak başlayarak, İstanbul Özel Kadıköy Güzel Sanatlar Lisesi'nde çalışmalarına devam etti. İstek Özel Atanur Oğuz İÖO'nda Resim-iş öğretmenliği ve Zümre ve bölüm başkanlığı yapan sanatçı, 2007 yılında Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Erenköy Işık okullarında görev yaptı. Marmara üniversitesi yabancı dil okulu olan MÜSEM’in iki yıllık eğitim programını tamamlayarak İngilizce yeterlilik sertifikası aldı. Müzik ve spora da sevgisi olan sanatçı, tiyatroya olan ilgisini de Müjdat Gezen akşam okuluna devam ederek pekiştirdi. Rol aldığı iki tiyatro oyunu mevcuttur. Profesyonel dalış yaparken, aynı zamanda da su altı fotoğrafçılığı da yaparak, çekimlerinde, farklı bir dünya sunmaktadır. Beş yıl süreyle İstanbul Kadın Ressamlar derneğinde üyelik yaparak sergilerinde yer aldı. Yaşam boyu öğrenme felsefesiyle pek çok seminere ve gelişim programına katılmaktadır. Amerika, Fransa, Hollanda, Almanya, Belçika, Avusturya, Macaristan, Çekoslovakya, İtalya ve İspanya’daki önemli müzelerde, sanatla ilgili izlenimlerde bulundu. Ellinin üzerinde yağlı boya çalışması olan sanatçının aynı zamanda çok sayıda linöl, ağaç, serigrafi ve metal baskı resim çalışmaları mevcuttur. Bir yıl kadar heykel, grafik ve fotoğraf eğitimi de almış, az sayıda da olsa bu dallarda da çalışmalar gerçekleştirmiştir.
       2008-2013 yıllarında Çevre Koleji, İstanbul Erkek Liseliler Vakfı, Anabilim Koleji ve Okan Koleji'nde Görsel Sanatlar öğretmenliği yapan sanatçı, 2013-2016 yılları arasında Fenerbahçe Kolejinde Ortaokul Müdür Yardımcısı (idareci) olarak görev yapmıştır. Yetişkin ve çocuk farklı yaş gruplarına temel çizim, desen, akrilik ve yağlı boya üzerine özel resim dersi vermektedir. İlk kişisel sergisini 2005 yılında İstanbul’da açmış, bugüne kadar çok sayıda karma sergiye de katılmıştır. Evli ve bir çocuk annesidir.

KATILDIĞI SERGİLER

- Ödemiş Lisesi Mezun. Karma Resim Sergisi Halk Eğitim Merkezi (1998)
- Buca Eğitim Fak. Karma Resim Sergisi B.E.F. Sanat Gal.-İzmir (2000)
- Buca Eğitim Fak. Resim Sergisi-Devlet Resim Heykel Gal.-İzmir (2000)
- Anadolu Sanatçilar Derneği Karma Resim Sergisi – Kadiköy Belediyesi Sanat Galerisi-İstanbul (2004)
- Marmara Üniversitesi A.E.F. Master Ve Doktora Öğrencileri Baskı Resimleri Sergisi- Yer: Sasav (2006)
- Kişisel Sergi- İstek Özel Atanur Oğuz Okulu Galerisi- Beşiktaş (2006)
- İstanbul Kadin Ressamlar Derneği “Sultanlar Şehri İstanbul” Adli Sergisi Yer: Beyoğlu- İstanbul (2006)
- İstanbul Kadin Ressamlar Derneği Karma Sergi “Veni-Vidi Göz Merkezi” Yer: Bağdat Cad. (2007)
- İstanbul Kadin Ressamlar Derneği Karma Sergi –Moda Deniz Klubü (2008)
- İstanbul Kadin Ressamlar Derneği Karma Sergi –Kadıköy Belediye Binası Galerisi-(2009)